kostka brukowa kostka brukowa

Kto powinien układać kostkę brukową?

Chodniki są bardzo ważną rzeczą w krajobrazie miejskim. Pozwalają na swobodne przemieszczanie się ludzi, uniknięcie wypadków, poprawiają też walory estetyczne. Jednak żeby spełniały swoje zadania, muszą być zrobione z odpowiedniej jakości materiału i dobrze zaprojektowane. Układaniem chodników, a raczej układaniem kostki brukowej zajmuje się brukarstwo.

Kostka brukowa może być wykonana z rozdrobnionego kamienia, mieszanki betonowej, ceramiki albo kamienia polnego. W zależności od tego, gdzie ją kładziemy, ma kształt m.in. kwadratu, prostokąta, trapezu, fali albo kości. Doświadczony brukarz (polecamy firmę z Krakowa ) wie, jak położyć kostkę tak, żeby nie doszło do żadnych uszkodzeń i długo nam służyła. Poszczególne elementy układa się bardzo blisko siebie, na odpowiednio przygotowanym podłożu, które służy do wyrównania powierzchni i zapewnieniu odpływu wody.

Kostka może mieć różne kolory, dzięki czemu niekiedy na chodniku powstają ciekawe wzory. Można to zauważyć np.na ścieżkach rowerowych, gdzie zwykle czerwone kamienie na szarym tle, są ułożone w kształt rowerzysty. Układanie kostki brukowej jest zadaniem żmudnym, a przy tym wymaga precyzji. Wszystko musi być dobrze zaplanowane tak, żeby chodnik czy wykładana powierzchnia posłużył na długie lata i nie wymagał ciągłych remontów.

Nie warto w tym przypadku oszczędzać na dobrych materiałach i sprzęcie, gdyż będzie to miało swoje konsekwencje w przyszłości. Brukarstwo jest branżą bardzo niedocenianą, a to wielka szkoda, gdyż w Polsce jest coraz mniej fachowców. Układanie kostki brukowej samodzielnie może być znacznie droższym i trudniejszym zadaniem, niż to sobie wyobrażaliśmy.