Cywilizacja i tradycja.

ogień

Polacy przywiązani są do takich elementów tradycji jak kominki. W renesansie, baroku czy w oświeceniu nawet największy wizjoner i jasnowidz nie mógł przewidzieć, że pojawią się takie wynalazki jak kolektory słoneczne, elektronarzędzia, mikroskopy, statki kosmiczne, baterie, silniki czy telefony komórkowe. Co prawda był taki wizjoner, który przewidział pojawienie się różnych wynalazków. Żył w XVI wieku. Był to Nostradamus. Jednak nieomal wszyscy uważali go za szaleńca.

Kominki były ważną częścią każdego domu. Ponieważ nie było wtedy centralnego ogrzewania, to właśnie kominki służyły do ogrzewania domów. Do palenia w kominkach używano drewna, a od XIX wieku zaczęto powszechnie korzystać z węgla.

Współcześnie kominki mogą być wykonane z piaskowca albo z klasycznego materiału, jakim są cegły. Jest też tendencja, by górna część kominka była ozdobiona marmurem.

Cywilizacja nie może obejść się bez wynalazków czy nowych technologii. Jednak im więcej pojawia się wynalazków czy gadżetów, tym coraz częściej wiele osób lubi wracać do tradycji. A sednem pojęcia tradycja jest właśnie to, że pielęgnuje i utrzymuje wartości czy elementy kultury, architektury czy sztuki.

Reklama: Brukarstwo MK Bruk Kraków