Porady na temat rozliczenia PIT

W zależności od wysokości osiągniętego dochodu należy zapłacić odpowiedni podatek oraz złożyć deklarację podatkową. Większość osób wybiera PIT 37, z którego mogą skorzystać podatnicy otrzymujący dochody netto. Takie formularze PIT można wykorzystać na przykład wtedy, gdy pracownik chce rozliczyć jedyny dochód, jaki uzyskuje na podstawie stosunku pracy. Co jednak z podatnikami, którzy prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej? Czy w przypadku, gdy występuje konieczność pełnienia obowiązków społecznych, również można skorzystać z tego rozwiązania? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym przygotujesz zeznanie podatkowe w prosty sposób.

  1. Co trzeba wiedzieć, zanim wypełni się druk PIT 37?
  2. Od jakich wysokości osiągniętego dochodu trzeba rozliczać PIT?
  3. Jeżeli podatnicy prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej – czy pit 37 jest odpowiedni?

Obecnie bardzo popularne jest prowadzenie firm jednoosobowych, dzięki czemu można uzyskać większe dochody niż przy standardowych umowach o pracę. Sprawdź, co zrobić w przypadku działalności wykonywanej osobiście i jaki formularz podatkowy wybrać, aby rozliczenie PIT zostało wykonane prawidłowo. Dzięki temu urząd skarbowy nie będzie wymagał od ciebie składania korekt i wyjaśnień.

Co trzeba wiedzieć, zanim wypełni się druk PIT 37?

Pracownicy, którzy zamieszkują terytorium rzeczypospolitej polskiej i muszą przystąpić do wypełnienia zeznania podatkowego, mogą skorzystać z deklaracji pit 37. Obejmuje ona osoby, które otrzymują wynagrodzenie pomniejszone o aktualnie obowiązujące składki. Najprostszym sposobem na to, aby wypełnić formularz pit, jest gotowy druk PIT 37, z którego można skorzystać online lub pobrać na dysk. Po wypełnieniu druku można go od razu wysłać lub pobrać i wydrukować w wersji papierowej.

Od jakich wysokości osiągniętego dochodu trzeba rozliczać PIT?

Rozliczając podatek od uzyskanych dochodów, warto skorzystać z kwoty wolnej od podatku, dzięki której obniża się kwotę daniny. Do kwoty 8000 złotych kwota wolna od podatku wynosi 1360 złotych. W zależności od wysokości dochodu będzie się zmieniała, więc najlepiej skorzystać z kalkulatora lub narzędzia, które pozwala sprawdzić wysokości dochodu osiągniętego w danym roku. Program można też wykorzystać do wysłania deklaracji podatkowej i skorzystania z przysługujących ulg. Rozwiązanie to ułatwia obliczenie poniesionej straty oraz załatwienia formalności dla celów podatkowych.

druk PIT 37
druk PIT 37

Jeżeli podatnicy prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej – czy pit 37 jest odpowiedni?

Chociaż PIT 37 można wykorzystać, aby rozliczyć podatek dochodowy w przypadku pracowników, którzy uzyskali przychody w ramach umowy o pracę, to nie jest odpowiedni dla osób, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. Na szczęście mogą oni pobrać e-pity lub uruchomić je w przeglądarce internetowej i znaleźć dla siebie odpowiednie druki. Są tu wzory dla osób fizycznych oraz tych, które dokonują rozliczenia PIT z partnerem.

Jeżeli masz problem z podaniem prawidłowej wysokości przychodu lub obliczenia wysokości składki, to wbudowany kreator nie tylko ułatwi wspólne rozliczenie, ale też podpowie ulgi podatkowe PIT 37. Jak widać, zarobki rozliczane mogą być w prosty sposób, a jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest zebrane PIT wystawionych w danym roku podatkowym. Dzięki programowi nie musisz się martwić, że ze względu na uzyskiwane wysokości dochodów trzeba będzie oddać więcej pieniędzy do urzędu skarbowego, zwłaszcza przy zastosowaniu skali podatkowej. Program do rozliczania pitów ma wiele mechanizmów, które obniżają dochodów w przypadku osób, które deklarują wynagrodzenia przy dochodach małoletnich dzieci.