księgowość uproszczona księgowość uproszczona

Odpowiedzialny księgowy należycie zadba o księgowość

Szukając księgowego warto wybrać na to stanowisko osobę odpowiedzialną z dużą dawką wiedzy, opanowaniem i spokojem. Oprócz sprawdzenia wykształcenia i ukończonych kursów warto zaznajomić się z opiniami innych klientów, którzy korzystają z usług danego biura. Jest to chyba jedna z najrzetelniejszych ocen, które pomogą nam dokonać wyboru, choć wiadomo, że obecnie bardzo często zdarza się, że część opinii w Internecie niestety jest kupionych, dlatego warto popytać swoich znajomych może ktoś z nich korzystał z usług danego biura lub jego znajomi mają jakieś doświadczenia odnośnie współpracy z konkretną firmą.

Księgowość pełna a księgowość uproszczona

Dokonując wyboru musimy też zwrócić uwagę czy dane biuro prowadzi tylko księgowość pełną czy księgowość uproszczoną. Niestety laikowi w temacie księgowości nic te nazwy nie mówią. Wyjaśniając księgowość pełna jest bardzo szczegółowa i precyzyjna, oraz niestety bardzo skomplikowana, więc z jej prowadzeniem nie poradzą sobie osoby bez fachowej wiedzy. W niektórych przypadkach prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkowe na przykład w przypadku spółek cywilnych, spółek handlowych, oraz osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 mln euro. Szczegółowość pełnej księgowości polega również na tym, że mamy możliwość dokonania analizy sytuacji finansowej firmy, co umożliwia bieżącą kontrolę spraw finansowych przedsiębiorstwa, a także prognozowanie co do przyszłości. Natomiast księgowość uproszczona może być prowadzona przez osobę nie posiadającą kwalifikacji, bowiem jest o wiele prostsza. Można ją prowadzić w trzech formach księgi przychodów i rozchodów, karty podatkowej i ryczałtu. Jest to najpopularniejsza forma ewidencjonowania przychodów i wydatków, a jej minusem jest brak możliwości analizy firmy. Nie możemy więc przewidzieć jak będzie wyglądała przyszłość firmy lub gdzie tkwi błąd w zarządzaniu finansami firmy.

Właściciele firm ochoczo powierzają księgowość biurom rachunkowym

Przedsiębiorcy mimo łatwego prowadzenia uproszczonej księgowości i tak decydują się na korzystanie z usług biura rachunkowego zrzucając co nie co na nie odpowiedzialność, a z kolei te nie muszą się bać ponoszenia odpowiedzialności cywilnej, bowiem posiadają odpowiednie ubezpieczenie od popełnienia błędu w prowadzonej działalności. Prowadząc działalność gospodarczą mamy na głowie zbyt wiele obowiązków warto więc skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego.