żłobek kraków żłobek kraków

Czym różni się żłobek od przedszkola?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak przedszkola różnią się od żłobków w kilku kwestiach. Przede wszystkim, w żłobku pod opiekę oddawane są znacznie mniejsze dzieci.

Czym jeszcze różnią się te placówki?

Żłobek to szczególne miejsce, w którym rodzice oddają pod opiekę doświadczonych opiekunów swoje małe dzieci. Zwykle są to dzieci od kilku miesięcy do max. 3 lat. Z kolei w przedszkolach przebywają dzieci w wieku od 2.5 roku aż do 6 – 7 lat. Jednak to nie jest jedyna różnica pomiędzy przedszkolami, a żłobkami. Otóż, w żłobku są zupełnie inne procedury niż w przedszkolu. Większe restrykcje wynikają z faktu, że pod opiekę oddawane są zdecydowanie mniejsze i mniej samodzielne dzieci. Dlatego koniecznym jest zapewnienie im jak najlepszej opieki.

Polecamy: w Krakowie – żłobek Kurdwanów (dzielnica Krakowa)

Różnice pomiędzy przedszkolem, a żłobkiem

Kolejną różnicą, jaka dzieli przedszkola i żłobki są osoby, jakie są w nich zatrudniane. Do opieki nad dziećmi w żłobkach muszą być osoby o szczególnych kwalifikacjach. Najlepiej, aby były to położne lub pielęgniarki, które bez trudu poradzą sobie z opieką nad tak małymi dziećmi. Z kolei w przedszkolach najczęściej zatrudnione są osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku pedagogicznym o specjalności związanej z nauczaniem przedszkolnym. Takie osoby doskonale wiedzą, jak uczyć, dbać o rozwój i opiekować się małymi dziećmi. To właśnie z tego powodu żłobki w Krakowie są uznawane za tak dobre dla dzieci. Zatrudnione w nich osoby posiadają odpowiednie wykształcenie, a także doświadczenie w pracy z dziećmi w takim wieku.

Jak urządzone są przedszkola i żłobki?

Sposób, w jaki urządzone są wnętrza tych placówek również jest inny. W przedszkolu, w zależności od grupy wiekowej, w sali znajdują się stoliki i krzesła, przy których dzieci nie tylko spożywają posiłki, ale również uczą się i wykonują różnego rodzaju prace. W żłobku zdarza się, że w sali, gdzie dzieci się bawią nie ma stolików z krzesełkami, a posiłki spożywane są w innym pomieszczeniu, przeznaczonym właśnie do jedzenia. Zarówno przedszkola jak i żłobki są miejscami, w których przebywają dzieci. Zatem muszą być w pełni bezpieczne, dobrze urządzone i przyjazne najmłodszym. Sprawdzają się zatem meble dedykowane dzieciom w wieku niemowlęcym i przedszkolnym, jak również dodatki do sali zabaw, które będą bezpieczne dla dzieci w tym wieku. Nie można zapomnieć także o kolorach.

Dzieci powinny przebywać w pomieszczeniach, w których nie brakuje pięknych i miłych dla nich kolorów. Wtedy dzieci nie tylko dobrze się czują, ale również prawidłowo się rozwijają.