Co to są badania geotechniczne?

geotechnika

Planując budowę domu lub jakiegokolwiek innego budynku warto wykonać badania geotechniczne polegające na sprawdzeniu gruntu, czyli wiercenie otworów badawczych, sondowania, oraz badania płytą vvs. Na podstawie takich badań geotechnik jest w stanie stwierdzić czy kupno danej działki jest dobrą inwestycją. Jeśli podczas badań wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości lepiej odpuścić sobie kupno działki ze względu na problemy jakie mogą pojawić się w przyszłości.

Budownictwo na działce, która może nie przejść badań geotechnicznych jest bardzo ryzykowne. Dlatego warto jest skorzystać z usług geotechnika, który będzie w stanie ocenić jakość gruntu, określenie jego stanu, stopień zagęszczenia gruntu, oraz poziom wód gruntowych. Badania jakie oferuje geotechnika są najlepszym sposobem, by określić zarys przyszłego budynku, ponieważ geotechnik wie w jakich miejscach można wykonywać odwierty. W zależności od wielkości działki jest określana ilość odwiertów, co jest równoznaczne z większym kosztami poniesionymi z tytułu korzystania z usług geotechnika. Jednak trzeba liczyć się również z tym, że badania w niektórych przypadkach potrzebują powtórzenia, aby określić zmiany poziomu wód gruntowych.

Po zakończeniu badań geotechnicznych zostaje załączona dokumentacja, którą można dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę, jednak nie jest ona obowiązkowa. W takiej dokumentacji zawarte są informacje, między innymi opis warunków wodnych, informacje geotechniczne dotyczące poszczególnych warstw gruntów, oraz informacje dotyczące rodzaju i stanu gruntów na których mogą być postawione fundamenty.