Brukarstwo przez lata

Jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów na tworzenie dróg i duktów dawniej było wykładanie ich okrągłymi, wypukłymi kamieniami, które miały za zadanie nie tylko utwardzić glebę, ale również wyznaczać szlaki i ułatwiać jazdę konno po tychże drogach. Dziś niestety większość tych rozwiązań została zalana asfaltem bądź całkiem usunięta i zastąpiona innymi sposobami wytyczania szlaków i utwardzania dróg. Kocie łby o jakich mowa miały w sobie pamięć o dawnych czasach i o ludziach którzy wtedy deptali po tych drogach.

Dziś metodę wykładania dróg kamieniami wydobytymi z rzek – okrąglakami, zastąpiło brukarstwo . Oczywiście jest to bardzo stary fach, który przetrwał do dziś i realizuje się w całkiem innych warunkach dopasowując się do nich i idąc z duchem czasu. Wykładanie podjazdów i podwórek takim materiałem jakim jest kostka brukowa (Kraków – LITBUD) było szalenie modne. Świadczyło nie tylko o zasobnym portfelu, ale i o dostępności do nowoczesnych metod i usług. Dziś kostka brukowa układana jest inaczej – w zupełnie innym stylu.

Dawniej kostka układana była w geometryczne, nieco toporne wzory, które nie miały ani klasy, ani elegancji. Dziś możemy wybierać między materiałami, które inspirowane są naturą. Bardziej neutralne kolory takie jak beże i piaskowe odcienie wyglądają znacznie lepiej i nienarzucająca. Zamiast ognistych czerwieni i granatów możemy więc zrobić sobie podjazd w eleganckich i bardziej neutralnych kolorach. Sztuka układania podjazdów zaczęła się rozszerzać. Dziś kostka brukowa jest najbardziej popularnym materiałem z jakiego układa się chodniki – zwłaszcza te w przestrzeni publicznej. Wyglądają wiele lepiej niż zwykłe płyty i są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Kostka brukowa nie pęka tak szybko, a nawet jeśli zostanie uszkodzona można wymienić tylko jej niewielkie fragmenty – a to ogranicza koszty!